Masáže

masáže Martin, Martin centrum, klasická masáž Martin, masáž BaronHealth, relax v Martine

KlasIcká relaxačná masáž

Je základom všetkých masáží, aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh, ktorý následne zlepšuje okysličenie organizmu a odbúranie škodlivých látok z tela. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu. Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva - napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia. Okrem toho dotyk ako taký pomáha zbavovať sa vnútorného napätia.

Pri masáži ide o ručnú stimuláciu cielených mechanických podnetov, tzv. hmatov, ktoré obsahujú nielen úkony hnetacie (trenie, vytieranie, roztieranie a hnetenie), ale aj úkony nárazové (tepanie a chvenie).

Zdravotné a relaxačné účinky masáže:

  • Podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia;

  • Zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť;

  • Zlepšuje cirkuláciu, prináša čerstvý kyslík do telesných tkanív, čo napomáha odbúraniu odpadových látok;

  • Urýchľuje liečenie po zraneniach a podporuje zotavenie z chorôb.

  • Má celkové účinky na organizmus, ktoré môžu byť upokojujúce (ak masáž postupuje od srdca ku končatinám) alebo povzbudzujúce (ak masér začína končatinami a postupuje smerom k srdcu).

Indikácie:

Masáž sa odporúča prakticky každému, kto nemá niektoré z kontraindikovaných ochorení. Slúži na uvoľnenie stuhnutého svalstva, bolestivé kontraktúry (skrátenie svalu a väzív), je vhodná aj ako príprava na liečebný telocvik. Okrem toho sa odporúča aj pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách, pri chronických reumatických ochoreniach, pri hemiplegii a paraplegii, pri niektorých úrazoch a operáciách, pretože urýchľuje vstrebávanie výronov krvi a hojenia rán, pri ochoreniach pohybového aparátu.

Kontraindikácie:

Masáž nie je vhodná pri horúčkovitých, akútnych zápalových a infekčných ochoreniach, alebo pri podozrení na tieto ochorenia. Neodporúča sa pri stave mimoriadnej únavy alebo vyčerpania, nádorových ochoreniach (len so súhlasom ošetrujúceho lekára), pri krvácavých ochoreniach, pokročilej ateroskoleróze, pokročilej osteoporóze, ochoreniach žlčníka a močových ciest. Masáž nie je vhodná ani pri pooperačných stavoch v dutine brušnej a hrudníku či pri varixoch dolných končatín. Pacienti s ochoreniami chrbtice, predovšetkým krčného alebo bedrového úseku by mali vhodnosť klasickej masáže konzultovať s lekárom. V ich vlastnom záujme je však vhodné ešte pred masážou informovať maséra, ak trpíte nejakým chronickým ochorením. Hoci by aj nešlo o kontraindikované ochorenie, masér môže masáž prispôsobiť vášmu zdravotnému stavu.


masáže Barbora Ondrlová, masáže Baron Health Martin

MYofasciálne

A mäkké techniky

Fascie

Rozlišujeme tri druhy fascií: povrchové, hlboké a subserózne, ktoré sú tvorené riedkym až hustým väzivovým tkanivom.

Povrchová fascia - obaľuje jednotlivé svaly, celé skupiny svalov, povrch tela alebo jeho častí. Je riedka a veľmi tenká vrstva pripojená k spodnej vrstve kože, obsahujúcej tuk, cievy a nervy.

Hlboká fascia - leží pod povrchovou a subseróznou fasciou a obklopuje hrudné, brušné a pánvové orgány. Má hustú konzistenciu. Je tuhá a skladá sa z dvoch vrstiev. Táto fascia slúži na prepojenie rôznych svalových skupín, a preto ak je ťahaná skráteným svalom, môže vyvolať ťah vo vzdialenejších oblastiach.

MyofasciÁlne technikY

Manipulácia s fasciou, teda spojivovým tkanivom, ktoré obklopuje všetko v našom tele. Stuhnutie fascií negatívne vplýva na celé telo a narúša funkciu jednotlivých orgánov, svalov, kĺbov, šliach, krvného i lymfatického systému.Jedná sa o uvoľňovanie fascií na rôznych úrovniach, pomerne jednoduchou technikou. Je to cielená technika, ktorá je miestna, ale s celkovým účinkom. Rieši svalové stiahnutia, ktoré majú vysoko uvoľňujúci účinok.Myofasciálne techniky prenikaním do hĺbky nám pomôžu odstrániť bolesti hlavy, chrbta, krčnej chrbtice a odblokujú stuhnuté ramená. Zlepšujú pohyblivosť kĺbov, zvyšujú pracovnú výkonnosť, znižujú stres, harmonizujú funkciu vnútorných orgánov a zlepšuje celkový zdravotný stav.Uvoľnením celého chrbta rôznymi manipulačnými technikami (lakťom, kolenom, atď.) hlavne myofasciálnymi sa podporí a urýchli regenerácia a rekonvalescencia chrbtice. Myofasciálne techniky pomáhajú udržiavať znovu získané zdravie, čiže pôsobia liečebne aj preventívne. Pomocou tejto metódy sa dokáže upraviť funkčný stav chrbtice, zlepšiť jej pohyblivosť, pružnosť okolitého svalstva a tým predchádzať bolestiam.


Športová masáž

Športová masáž je aplikácia klasickej masáže v rámci telovýchovného a športového procesu podľa tréningového plánu či štartového obdobia.

V športe je masér prostredníctvom masérskych úkonov ustavične v kontakte so športujúcim jedincom, môže mu kontrolovať napätie a uvoľnenie svalov. Športová masáž slúži k upevneniu telesného a duševného zdravia a k ich regenerácii. Uľahčuje odstránenie metabolických splodín po telesnej únave a často pomôže po poúrazových stavoch.

Výhody športovej masáže:

  • Vplyv na svalové napätie;

  • Prekrvenie svalov a celého tela;

  • Odstraňovanie splodín látkovej výmeny;

  • Ovplyvňuje centrálny nervový systém, psychické napätie, kĺbovú pohyblivosť;

  • Pripravuje na športový výkon;

  • Pomáha pri rozcvičovaní a strečingu;

  • Pomáha pri dlhotrvajúcej záťaži;

  • Podporuje zotavovacie procesy po záťaži;

  • Pomáha pri regenerácii po zranení;

  • Prináša pocit relaxu;

Športová masáž, aplikovaná vo výkonnostnom športe, musí mať jasne stanovený cieľ. Tento cieľ sa mení v závislosti od aktuálneho štádia športovej činnosti - tréning, súťaž, či pokojové obdobie.


Bankovanie

a moxovanie

BANKOVANIE je alternatívna liečiteľská metóda, ktorá využíva spojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi (konkrétne miesta na ľudskom tele pokožke a ich vzťah ku vnútorným orgánom).

Bankovanie je chápané ako alternatívna forma. Samotný pojem - bankovanie - nám hovorí, že prostriedkom terapie bude banka.

Primárnym miestom pôsobenia je pokožka ľudského tela. Pôsobenie metódy sa vysvetľuje cez svalstvo, spojivové tkanivá na cievny systém a nervový systém a tzv. meridiány a usmerňovanie “čchi - energie” a “wei - čchi - ochrannej čchi”. Bankovanie v procese reguluje tok čchi a krvi, pomáha “vytiahnuť” škodlivosti z ľudského tela (vietor, chlad, vlhko a horúčavosť) otváraním kožných pórov.

Účinky bankovania sú všeobecné (prečistenie krvi, zlepšenie obehu, obnova funkcie nervového systému…) a lokálne (odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmov…). Terapeuti odporúčajú bankovanie kombinovať s ďalšími liečebnými postupmi.

Je na mieste otázka: “Čo sa deje v procese bankovania?” banka sa priložením na pokožku prisaje podtlakom na priložené miesto. Podtlakom prasknú kapiláry a vytvorí sa krvný výron. Na tomto mieste sa lokálne zvýši prívod krvi a kyslíka. Výsledkom je rýchla metabolizácia a regenerácia tkaniva.

V praxi sa stretávame s rôznymi metódami bankovania, sú to najmä: bankovanie mierne, stredné a silné (miera nahriatia a tým aj miera podtlaku a prisania na pokožku), bankovanie pohyblivé, bankovanie s ihlou (aplikovať môžu len skúsení akupunkturisti), bankovanie s moxou, plné (krvavé) bankovanie, bylinkové bankovanie, vodné bankovanie a ďalšie.

Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave a ďalších diagnózach.

MOXA je tradičná čínska liečebná metóda, ktorá prehrievaním akupunktúrnych bodov stabilizuje vegetatívny nervový systém a zrýchľuje látkovú výmenu v organizme.


Ruské kombinované techniky

Ide o súbor 3 rôznych techník, ktoré je možné použíť hlavne v situáciách, kedy už masér /terapeut nevie ako s klientom ďalej a samotnú liečbu potrebuje posunúť do ďalšej dimenzie, aby mohol byť následne klientovi ďalej nápomocný...

Techniky: Manuálne – trhacie techniky, vákuové banky, chiropraxia.

Vákuové bankovanie v pohybe spolu s manipulačnými technikami a aktívnou spoluprácou klienta/pacienta veľmi výrazne vplýva na odstránenie bolesti a uvoľnenie tela. Efekt a práca baniek doznieva ešte 2 až 3 dni.

- tenisový lakeť

- syndróm zatuhnutého ramena

- kolenný kĺb

- problémy achilovky

- bolesti krížov a bedier

- plantárne fascie

- iné


SibÍrska hlbkovÁ masÁž

Hĺbková masáž, pri ktorej sa masér postupne premasíruje do Vašich najhlbších svalových štruktúr. Ide o techniky staré ako ľudstvo samo, pochádzajúce z tradícií sibírskych národov, kde sa umenie tejto masáže dedí z generácie na generáciu. Masáže majú pôvod v studených zamrznutých sibírskych krajoch, kde sa touto formou ľudia nie len zohrievali, ale zároveň si ňou pomáhali od bolestí v oblastiach, kde sa lekár nie vždy dokázal dostať.

Sibírska hĺbková masáž uvoľňuje bolesti, blokády, spazmy a rieši mnoho ďalších problémov.

Uvoľňuje stiahnutia a bolesti hlavy, šije, krížov, chrbtice, polyneuropatie a tŕpnutia končatín a prstov, bolesti vystreľujúce do nôh a mnohé iné.

Masér používa zručnosti svojich rúk, podľa možnosti a potreby môže použiť manipulačné techniky, či mäkké a myofasciálne techniky.

Po tejto masáži doporučujeme minimálne 2 dni kľudový režim a oddych od akejkoľvek fyzickej námahy.


pílingovÁ masáŽ

Ide o relaxačnú masáž a zohriatie pokožky celého tela, aplikáciu Vami zvoleného peelingu, ošetrenie pokožky peelingom a odstránenie zvyšku peelingu.

Pri tejto procedúre sa okrem zahriatia a premasírovania svalov a podkožného tkaniva zároveň prekrví, detoxikuje a ošetrí Vaša pokožka. Odstránia sa odumreté bunky, pokožka ostane krásne čistá, hydratovaná a výživená. Pri procedúre sa používajú 100% prírodné ingrediencie.

Táto procedúra je úžasným spojením masáže, aromaterapie, ošetrenia pokožky a úplného relaxu.


Lávové kamene

Terapia s horúcimi kameňmi z lávy je liečebná metóda používaná už viac ako 7000 rokov.

Horúce kamene majú schopnosť liečiť a odstraňovať bolesť. Sú vhodné na stimuláciu akupresúrnych bodov a meridiánov za účelom energetického vyrovnávania ľudského tela. Masér s ich pomocou tiež dokáže nahriať problémové miesta na tele a následne ľahšie uvoľniť napríklad spazmy, fascie atď a odstrániť bolesť a stuhnutosť svalov.


manuálna lymfatická masáž

Veľmi jemná, hrejivá, bezolejová masáž tela, dekoltu a tváre.

Rozprúdi lymfu, detoxikuje, zmierňuje opuchy, celulitídu, podporí chudnutie.


špeciálna

relax masáž

.

Dvojhodinový relax, ktorý svaly celého tela aj tváre, nervový systém, dýchacie cesty a rozprúdi metabolizmus.

Ide o kombináciu maderoterapie alebo ručnej masáže, liečivých obkladov, jemného pílingu, zoštíhľujúceho zábalu a anti-age masáže tváre s pleťovou maskou na záver.

Peeling a pleťová maska sú ručne robené tesne pred procedúrov, bylinné alebo kakaové obklady sú z čisto prírodných surovín.


masáže

hlavy

a tváre

Indická masáž hlavy: Táto technika sa využíva v Indii už viac ako tisíc rokov. Spočiatku sa tomuto umeniu venovali iba ženy, boli totiž presvedčené, že masáž hlavy prírodnými olejmi udržiava vlasy zdravé a pevné. Masáž sa v minulosti sústreďovala na hlavu a vlasy. Postupne sa techniky rozšírili aj na  masáž chrbta, pliec, ramien, a krku. Indická masáž hlavy sa vykonáva v rovnomernom rytme, ľahko jemne aby sa uvoľnili blokády a hlavne nepríjemne nahromadené napätie. Masáž neúčinkuje iba na telesnej úrovni, ovplyvňuje aj emócie, upokojuje dušu, podporuje relaxáciu a odbúrava stres.

Masáže hlavy a tváre: maderoterapia tváre, relaxačná masáž hlavy, liftingová masáž tváre, bukálna masáž tváre, antistresová masáž hlavy, tváre a dekoltu.


Reflexná masáž chodidla

Počiatok reflexológie siaha až do starovekého Egypta, Číny a Indie. Prvé zmienky pochádzajú z roku 4.000 pred n. l.. Výsledný efekt rôznych foriem práce s nohami a rukami bol a dodnes je zameraný na zdravie človeka.

Koža ako najväčší orgán tela, zabezpečuje komunikáciu medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Cez túto povrchovú vrstvu nášho tela teda dokážeme vstúpiť do prostredia vnútorného a to práve prostredníctvom drobných reflexných plôch.

Na každej ruke a nohe tieto reflexné plochy zrkadlia (odrážajú) jednotlivé časti ľudského tela, jeho orgány a ich funkcie. Ich stimuláciou pomáhame z tela odstraňovať odpadové látky, obnovovať správnu činnosť metabolizmu a zmobilizovať tak samoliečebný proces v tele. Preto reflexnú masáž chápeme ako metódu prevencie, svojpomoci ale aj ako doplnkovú metódu ku inej terapii.


bukálna masáž Barbora Ondrlová, bukálna masáž v Martine, bukálna masáž Baron Health

Bukálna masáž tváre

revolučné omladenie tváre

Bukálna masáž je revolučná technika v oblasti masáží a kozmetických ošetrení, ktorá sa zameriava na hlboké uvoľnenie tvárových svalov a zlepšenie kontúr tváre. Ide o techniku, pri ktorej sa masážne pohyby vykonávajú z vonkajšej aj vnútornej strany tváre cez ústnu dutinu. Táto metóda umožňuje prístup k hlbším vrstvám svalov, ktoré sú pri tradičných masážnych technikách bežne nedostupné. Výsledkom je výrazné zlepšenie tonusu pokožky, redukcia vrások a celkové omladenie tváre.