SAUNOVANIE

Prvé písomné zmienky o saune pochádzajú už z jedenásteho storočia, ale archeologické nálezy a dodnes posúvané tradície národov naprieč celým svetom dokazujú, že saunovanie je pravdepodobne oveľa staršie. Existujú dôkazy o parnej saune, ktorá je staršia ako 5000 rokov. Sauna je tradične malá, dobre izolovaná miestnosť, ktorej steny sú obkladané drevenými doskami. Vnútri tradičnej sauny sú lavice, určené na sedenie či ležanie. Počas stáročí vzniklo niekoľko druhov sáun. Najmodernejším typom sú infrasauny, tradičné sauny sú fínska sauna, švédska sauna, parná sauna, kde si môžete dopriať blahodárny peeling a ruská banya, kde môžeme použiť metličky z mladých jarných výhonkov stromov, rôznych liečivých a relaxačných bylín, ktoré slúžia nie len na nasýtenie horúceho vzduchu esenciami rastlín, ale aj na masírovanie tela. Najdôležitejšou časťou moderných sáun sú väčšinou elektrické alebo plynové pece, ktoré vyhrievajú daný priestor, tradičné sauny sa vykurujú drevom. Vo fínskej saune môžeme pec polievať čistou vodou, alebo s primiešanými prírodnými arómami vo forme kvalitných esenciálnych olejov. Švédska sauna sa nepolieva. Infrasauny majú nižšiu teplotu, než bežná suchá sauna a sú vhodnou alternatívou aj pre ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, kvôli ktorým nemôžu navštíviť fínsku saunu. Infrasauna využíva infražiarenie, ktoré prechádza niekoľko cm cez vašu kožu, podkožie a cielene zohrieva svalové tkanivo. Na Slovensku rovnako ako vo svete pribúdajú aj wellness centrá s veľkými saunami určenými na zážitkové saunovanie, kde vám pobyt v saune spríjemnia profesionálni saunamastri, ktorí pomocou vejárov, špeciálnych uterákov a iných pomôcok premiešavajú horúci vzduch v saune, spríjemnia váš čas v saune krásnou a zmysluplnou aromaterapiou a v závislosti od typu procedúry môžete zažiť aj ich kondične náročné umenie, za ktorým sú hodiny a hodiny tréningov. V tomto článku si priblížime proces a benefity tradičného saunovania.

Proces saunovania spočíva v ohrievaní a v následnom ochladzovaní organizmu. Vhodná dĺžka pobytu v saune je veľmi subjektívna. Odporúčaná dĺžka pobytu v saune je 15 minút a saunový cyklus by sa mal zopakovať tri krát. Nie je to ale pravidlo a ak so saunovaním začínate, počúvajte svoje telo a nie je vôbec hanba vyjsť zo sauny napríklad po 5 minútach. Svoj následný pobyt v saune sa pokúste o niečo predĺžiť a postupne učte svoje telo na vysokú teplotu. Saunu by ste mali navštíviť aspoň raz za týždeň, pretože práve toľko trvá podporená aktivácia imunitného systému teplom. Saunovanie pôsobí blahodarne na psychiku človeka i na jeho fyzické zdravie. Vďaka pôsobeniu vysokých teplôt sa uvoľňujú svaly, zlepšuje sa cirkulácia krvi, čo priaznivo pôsobí na obehový systém. V saune sa zmierňuje únava a dostavuje sa pocit uvoľnenia. Vďaka intenzívnemu poteniu sa z organizmu zrýchlene vyplavujú škodliviny, čo podporuje regeneráciu tela.

Telesné jadro si udržuje konštantnú teplotu 37°C. Po vstupe do sauny pôsobiace teplo na povrch tela spôsobuje, že krvné vlásočnice na povrchu tela a postupne aj väčšie cievky sa začínajú vplyvom tepla rozťahovať. Zvyšuje sa teplota kože a teda aj teplota krvi v nej. Takto sa telesné jadro postupne zohrieva až na teplotu okolo 38 - 38,5°C. Pri tejto teplote dochádza k aktivácii imunitného systému, ktorý pôsobí preventívne proti baktériám a vírusom. Niekedy sa mylne označuje za umelú horúčku, čo však nie je správne, pretože pri horúčke ide o reakciu na prienik patogénnych organizmov do tela, ale pri saunovaní ide spustenie preventívneho obranného systému. Účinnosť takto aktivovaného imunitného systému po siedmych dňoch klesá, preto je pre dosiahnutie dlhodobého účinku dôležité do sauny chodiť pravidelne raz za týždeň. Pri prehrievaní pokožky a zosilnenom prekrvení dochádza k poteniu a aktivizácii mazových žliaz, a tým sa pokožka prečisťuje, odlupujú sa zrohovatené kožné bunky a pokožka sa regeneruje. Okrem kože sa silno prekrvujú aj sliznice dýchacích ciest, pri čom sa urýchľuje látková výmena, uľahčuje vykašliavanie hlienu, uvoľňujú sa dýchacie svaly. Najväčší význam má však tvorba imunoglobínu A na slizniciach dýchacích ciest, ktorý zabraňuje prenikaniu vírusov a baktérií. Aj jeho množstvo klesá siedmim dňom. Saunovanie je teda vhodné pri alergiách, astmách, bronchytídach a ako prevencia pri opakovaných zápaloch horných a dolných dýchacích ciest.

Fáza ochladenia je rovnako dôležitá ako prehriatie, preto na ňu nikdy nezabúdajte. Pre ochladenie je možné sa ponoriť do chladnej vody, osprchovať sa studenou vodou, prípadne v zimnom období použiť sneh. Dochádza pri nej k normalizácii telesnej teploty. Nedostatočné schladenie môže mať za následok pokračujúce prehriatie aj mimo sauny. Okrem toho zmena prostredia z horúceho na chladné je nielen potrebná, ale aj osviežujúca a príjemná. Pri ochladení si poriadne pretrénujete cievy a kardiovaskulárny systém. Cievy roztiahnuté zo sauny sa z dôvodu udržania tepla prudko stiahnu. Pred vstupom do ochladzovacieho bazéna sa vždy osprchujte. Do ochladzovacieho bazéna, či jazierka vstupujeme pomaly, postupne schladzujeme telo od nôh smerom hore. Srdcovo-cievny systém tým postupne a správne reguluje teplotu tela. To, koľko sa vydržíte ochladzovať je tiež len a len na vás, niekomu stačí pár sekúnd, iný vydrží aj pár minút. Aj tu platí, aby ste počúvali svoje telo. Po ochladení nasleduje fáza odpočinku, počas ktorej by ste si mali dopriať výdatný pitný režim vo forme bylinkového čaju, či minerálnej vody.

Fáza odpočinku je taktiež veľmi dôležitá. Po každom prehrievaní v saune a ochladení je potrebné aspoň 15 - 20 minút relaxovať najlepšie v ľahu. V tejto fáze sa telesné jadro postupne ochladzuje, aj keď na pôvodnú teplotu 37°C sa dostane zhruba po 2 hodinách od posledného saunového cyklu. Ustáli sa aj krvný tlak a činnosť srdca. Nasleduje odpočinok, ktorý by mal trvať minimálne tak dlho, ako sme boli v saune. Úplne najlepšie je, ak máme možnosť vyjsť na čerstvý vzduch. Čerstvý kyslík je po saune veľmi prínosný pre prehriate svaly a dýchacie cesty. Fáza odpočinku je veľmi dôležitá, telo naberie novú energiu a znižujete tým riziko vyčerpania.

Pravidlá saunovania

  • pred saunovaním zvoľte ľahko stráviteľné jedlo

  • pre vstupom do sauny sa vždy osprchujte a osušte

  • do sauny nikdy nevstupujeme v plavkách a iných syntetických materiáloch. Tieto materiály pri teplote nad 40°C vylučujú škodlivé látky, ktoré nie len vy a ďalší ľudia vdychujete, ale dostávajú sa cez teplom roztiahnuté póry do vášho tela aj cez pokožku.

  • v saune si vždy podkladáme suchou plachtou všetky časti tela, ktoré sa dotýkajú drevených lavíc a operadiel, aj chodidlá. Zlepšujete tým hygienické podmienky voči sebe samému, voči ďalším ľuďom, ktorí si na dané miesto po vás sadnú a výrazne tým predlžujete životnosť a príjemnú prirodzenú vôňu sauny.

  • sledujte si čas vášho pobytu v saune pomocou saunových hodín, odporúčaná dĺžka pobytu je 10 - 20 minút.

  • v suchej saune dýchajte hlavne nosom, náš nos ochladzuje vdychovaný vzduch

  • v saune dodržiavajte tichú zónu, nerozprávajte nahlas, nerušte ostatných.

  • po opustení sauny sa vždy osprchujte a následne schlaďte

  • dodržiavajte pitný a odpočinkový režim a fázu ochladenia

  • cyklus prehriatie-ochladenie-odpočinok opakujeme 2 - 3 krát

  • po saunovaní si môžete dopriať Kneippov kúpeľ nôh, či relaxačnú masáž

Všetko pre vašu saunu nájdete TU

Nádherné, vysoko kvalitné prírodné arómy s množstvom rád a receptov TU


pripravujeme pre vás článok:

"Život saunamastra”


Saunové rituály a procedúry s profesionálnymi saunamastrami zažijete aj v

najväčšom wellness centre na Slovensku Grand Hotel Permon,

kde sa o vaše saunovanie starajú

Marek Homza

Matej Brtko

Barbora Ondrlová

Barbora Mišiaková

a tím kolektívu Permon´s Paradise

Baron Progress