PRÍRODNÝ PEELING - krása a zdravie vašej pokožky

PEELINGOVÁ (BODY SCRUB) MASÁŽ na doma alebo do sauny

prírodný peeling

 

Určite ste sa už s pojmom peeling stretli. Minimálne, ak chodíte na kozmetiku, alebo ste možno zažili peelingovú procedúru v parnej saune pod vedením profesionálneho saunamastra, a možno máte kolegyňu, ktorá vyškrabe obsah kávovej kapsule a neodolá kávovému peelingu na tvár. Drogérie a v tom lepšom prípade bio obchody ponúkajú nespočetné množstvo pleťových a telových peelingov, ktoré si môžete dopriať po kúpeli alebo vo vašom obľúbenom wellnesse. Ale rovnako, jednoducho a hlavne lacnejšie si ho viete vyrobiť aj doma.

Pre mňa je tvorenie a miešanie prírodných peelingov niečo magické a túto svoju vášeň som pozdvihla až na úspešnú súťažnú úroveň. V tomto článku sa rada s vami podelím o niekoľko základných informácií o peelingoch a už pre vás pripravujem aj článok o účinkoch mnohých prírodných surovín na pokožku. 


Poznáme niekoľko typov peelingov  a to mechanický, enzymatický a chemický.

Tento článok je o mechanických a čisto prírodných peelingoch.

 

Poďme sa najprv pozrieť  do histórie.

Praktizovanie peelingových masáží je staré ako ľudstvo samo, v minulosti ľudia na ošetrenie a očistenie svojej pokožky používali napríklad soľ, ktorá je zároveň antiseptická a dezinfikuje pokožku, ale aj jemný piesok, rozdrvené ihličie a všetko, čo okolitá príroda ponúkla. Starovekí Gréci a Rimania používali olej zmiešaný s pieskom alebo pomletými bylinami na ošetrenie pokožky namiesto vody. Olejom alebo olejovým peelingom si natreli celé telo a špeciálnymi škrabkami z dreva, kostí, či opracovaného kameňa si ho z tela spolu so všetkými nečistotami stierali dolu. V starovekom Egypte sa olejové a peelingové procedúry používali u všetkých vrstiev ľudu, ľudia sa o svoju pokožku starali veľmi dobre. Síce sú Kleopatrine kúpele v kyslom mlieku asi najznámejšie, pravdou je, že egypťania už v antických časoch poznali spôsob destilácie a macerácie a používali olejové peelingy s pridanými esenciálnymi olejmi z rastlín a živíc, napríklad myrhu, ktorá sa neskôr používala aj pri balzamovaní kvôli efektu udržania pevnosti a pružnosti pokožky. V oblasti Afriky a stredomoria sa často pridávala aj v mažiari pomletá arabská guma, ktorá dodáva oleju vysokú sklznosť. V oblastiach strednej a južnej Ameriky zase do peelingov vmiešavali kakao, sušenú moringu alebo tapiok. No a použitie medu, kokosu alebo ryže môžeme s kľudným svedomím pripísať polovici sveta.


AKO PEELING Pôsobí na vašu pokožku?

prírodný peeling

• odstráni vrstvy starých kožných buniek. Ich nedostatočné odlupovanie spôsobuje upchávanie pórov a ich následné zanesenie nečistotami alebo infekciami.

• pokožka bude na dotyk i pohľad hladšia, ale najmä hydratovaná

• akné a rôzne kožné výsevy typické pre oblasť dekoltu, krku a chrbta sa výrazne zmiernia, až vymiznú.

• rýchlejšie vás zbaví nerovnomerného opálenia, nevzhľadných pigmentových škvŕn, zjemnia sa aj škvrny objavujúce sa s vekom.

• je výbornou prevenciou pred zarastaním chĺpkov do kože, zmiernia sa problémy pri zapálených korienkoch.

• očistená pokožka dokáže lepšie vstrebať hydratáciu a výživné látky z obľúbených krémov a telových mliek.

• telový peeling je jedným zo spôsobov, ako podporiť prirodzenú detoxikáciu tela, keďže veľké množstvo toxínov a škodlivín sa von z tela dostáva cez najväčší orgán – cez kožu.

prírodný peeling

AKO TO FUNGUJE…

Pri správnej aplikácii peelingu na telo pôsobíme na všetky vrstvy kože, drobné kapiláry, ale aj na lymfatický systém a podkožné tkanivo, čiže aj na celulitídu.  A aká je tá správna aplikácia? Peeling by sme mali nanášať na zohriatu, vlhkú pokožku, kedy sú už dostatočne pootvárané póry na pokožke (preto je na to ideálna parná sauna, alebo čas na záver horúceho kúpeľa). Na zohriate telo ho nanášame krúživými pohybmi odspodu, čiže od členkov smerom k bokom, potom od prstov na rukách po ramená, nakoniec oblasť  brucha a chrbát. Obzvlášť premasírujeme oblasť chodidiel, lakťov a prednej strany kolien. Dekolt má pokožku podobnú viac pleti na tvári, než zvyšku tela,  preto by sme telový scrub s hrubšími zrniečkami nemali na túto oblasť aplikovať. Dekolt ošetrujeme úplne jemným peelingom, alebo pleťovou maskou spolu s tvárou. Pri tomto masážnom procese dochádza k mechanickému ošetreniu pokožky, čiže ju zbavíme všetkých nečistôt a odumretých buniek. Moja obľúbená fráza pri procedúrach v saunách je „ten zázrak sa nedeje v saune, ale po saune“.  To znamená, že po mechanickej fáze potrebujeme pokožku schladiť a „zamknúť“, čiže vyživiť a hydratovať. Preto vždy s peelingom na tele vyjdite von pred saunu, počkajte pár minút a až potom sa ideme osprchovať vlažnou vodou. Doma po kúpeli a domácom peelingu to platí podobne, dajte pokožke pár minút sa spracovanie a vstrebanie živín z peelingu a až potom ho zo seba opláchnite. Táto fáza je kľúčová pre maximálny efekt hydratácie a vyživenia, kedy zatvárajúce sa póry „zamknú“ všetky výživné látky do pokožky. Do nasledujúceho dňa nepoužite žiadne sprchové gély, mydlá, či šampón. 

Všetky zložky peelingu sa do tela dostávajú nie len cez pokožku, ale aj dýchacími cestami – tento efekt najlepšie dosiahnete v parnej saune, kde prostredie a vlhkosť pomôže vdychovaniu uvoľnených esencií z vášho peelingu. Samotná parná sauna má navyše blahodárny účinok na dýchacie cesty - či už soľná sauna (haloterapia), alebo ľubovoľná iná parná sauna, kde zároveň prečistíte a uvoľníte dýchacie cesty (bylinková, mentolová sauna, ...).

ako často si môžete peeling dopriať?

Tu funguje princíp viacerých názorov. Ja osobne odporúčam dopriať si peeling raz, maximálne dva krát za týždeň, ak je už vaša pokožka na tento typ ošetrenia navyknutá. Pokožka potrebuje čas na regeneráciu a oddych. Ak ste peeling nikdy nemali, na vaše prvé ošetrenie určite zvoľte jemnozrnné zloženie. Jemnejšie peelingy zvoľte aj v prípade, že máte citlivú a podráždenú pokožku.


Čo má peeling obsahovať?

prírodný peeling

Základom každého peelingu by mala byť abrazívna, čiže obrusovacia zložka. Jej textúra môže byť hrubšia, napríklad hrubozrnná soľ, alebo úplne jemná až prášková. Môže ňou byť už spomínaná soľ, cukor, drvená pemza, drvená ryža, ale aj ďalšie suroviny, ktoré zároveň poskytujú pokožke liečivé a estetické benefity, ako sú  kokos, káva, kakao, med, pomleté alebo celé semienka, sušené sypané alebo pomleté bylinky, kvety, korene, dokonca pomleté ihličie alebo kôra stromov, jemný kozmetický piesok alebo íl, sušená pomarančová alebo grepová kôra, škorica, vanilka, možností nám príroda dáva neuveriteľné množstvo.  Na čisto mechanické ošetrenie pokožky poslúžia masérske škrabky, kefky, rukavice, ktoré môžu byť z pemzy, kokosového vlákna či iných prírodných materiálov.

Môžete si zvoliť, či váš peeling bude olejový, suchý, medový, krémový, slaný, sladký, bylinkový, ...je to len na vás.

Suchý peeling - dry brushing je peeling suchej pokožky pomocou kefy alebo rukavice, ideálne z prírodných materiálov.  Do kefy alebo rukavice môžete prisypať pomletú zmes bylín, prírodné íly a podobne. Tento druh peelingu nerobte, ak máte na pokožke otvorené rany, ekzém, infekčné ochorenia kože, či príliš citlivú pokožku.

Olejový peeling je najbežnejšia forma. Základom je olej, ktorý by mal mať dobrú sklznosť, vstrebatelnosť  a vysokú mieru hydratácie - áno, väčšina olejov hydratuje pokožku. Ak používame v peelingu voňavé byliny, alebo pridávame esenciálne/éterické oleje, základný olej by nemal byť príliš aromatický, aby neprebil vôňu bylín a esenciálnych olejov. Vhodný je bio kokosový olej, kvalitný olivový olej, ale aj slnečnicový. Môžeme použiť rôzne bylinkové oleje, alebo aj masážne  oleje s arómami, vtedy ale musíme rátať s tým, že táto aróma dá základ vône celému peelingu.

Druhy olejov:

nasýtené - veľmi husté, veľmi výživné, regenerujú, reparujú pokožku ( ale aj vnútorne všetky tkanivá), výborné sú na spálenú pokožku, v lete vhodné do pleťových masiek. KOKOSOVÝ, PALMOVÝ, RICÍNOVÝ,...

nenasýtené - majú schopnosť viazať na seba voľné radikály, fungujú ako mediátori látok von z tela, sú redšie, niektoré môžu mierne vysušovať. SLNEČNICOVÝ - bohatý na vitamin D, HROZNOVÝ bojuje s celulitídou, JOJOBOVÝ  vysoko hydratačný, ŠÍPKOVÝ - bohatý na vitamín C, MANDĽOVÝ - na citlivú pokožku,....

polynasýtené - FRAKCINOVANÝ KOKOSOVÝ - vhodný ako nosný, základný olej,  na maceráty, bez farby a zápachu, ARGÁNOVÝ -na akné, suché vlasy, NIMBOVÝ - na bradavice, výrastky, čistenie pleti,...

Medový peeling - Med dokáže vyviazať molekuly vody zo vzduchu a zakonzervovať ich v pokožke. Včelie produkty poznali a využívali k ošetreniu pokožky aj Mayovia či Egypťania. Med je dezinfekčný, protizápalový,  antibakteriálny a plný hodnotných živín. Med môžete zmiešať s bylinami, cukrom a pre lepší  masážny efekt môžete pridať aj olej. 

Kávový peeling - okrem omladzujúceho účinku má káva a kofeín v nej najväčší antioxidatívny účinok a schopnosť regenerácir pokožky poškodenej UV žiarením.  Ako jedna z mála je prospešná všetkým typom pleti. Zmiešaním s ricínovým alebo argánovým olejom vykúzlite jednu z kraľovien pleťových masiek.

Kakaový/čokoládový peeling - Kakaové bôby obsahujú teobromin, teofylin a kofein, vďaka ktorým je kakao veľmi zdravé, povzbudzujúce a má mnoho benefitov aj na pokožku.

Slaný alebo sladký? Čo sa týka abrazívnej funkcie, nie je rozdiel, či váš peeling obsahuje soľ alebo cukor. Soľ má ale na rozdiel od cukru aj skvelé benefity na pokožku. Je dezinfečná a urýchľuje hojenie rán. Sol´ z mŕtveho mora zlepšuje stav pri psoriáze, ekzéme, akné, seborei, lupinách, mykózach. Obnovuje a regeneruje pokožku a významne urýchľuje jej hojenie. Odstraňuje prebytočný maz a odumreté bunky bez vysúšania - pôsobí ako balzam. Soľ všeobecne pomáha k lepšej výmene a vstrebaniu živín z ostatných zložiek peelingu do pokožky. Treba byť ale opatrný, ak máte na tele drobné ranky, zádery alebo máte čerstvo oholenú pokožku. Slaný peeling vás môže v týchto prípadoch štípať.


Ako si namiešať peeling doma?

Zvoľte si suroviny. Nachystajte si čistú, suchú misku a ideálne drevenú lyžičku. Do misky najskôr nasypte suché zložky. Čiže soľ alebo cukor a všetky ďalšie suché ingrediencie, ktorými chcete váš peeling obohatiť.

prírodný peeling

Na domáce použitie vám stačí použiť polievkovú misku, ktorú naplníte suchými zložkami zhruba do polovice. Dôkladne tieto suché zložky premiešame. Postupne pridávame olej a vymiešame peeling do takej konzistencie, aby netiekol, ale ani aby sa nesypal. Mali by ste vedieť z peelingu urobiť kôpku, ktorá si udrží svoj tvar. Na záver môžete pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Vôňa namiešaných bylín v peelingu sa plne rozvinie pri jeho aplikácii na vlhkú a zohriatu pokožku, preto nie je vždy nutné peeling prevoniavať esenciálnymi olejmi, zvlašť, ak doma nemáte naozaj kvalitné esenciálne oleje vhodné na použitie na pokožku a aj vnútorne. Namiešaný čerstvý peeling je vhodné nechať chvíľu oddýchnuť, ja ho nechávam aspoň hodinu, aby sa všetky zložky v ňom spojili. Ak ste si ho urobili viac, ako ste použili, peeling odložte ideálne do sklenej nádoby a do chladničky alebo na tmavé suché miesto pre ďalšie použitie. Slané a medové peelingy vám vydržia dlhšie, ostatné by ste mali spotrebovať do niekoľkých dní.

V domácom prostredí si viete vyrobiť aj šikovné peelingové mydielka. Stačí vám na to mydlová hmota, či už čírá, medová,… ponuka je široká. Podľa návodu hmotu rozpustíte, zamiešajte do nej suché ingrediencie, prípadne kvapku esenciálneho oleja, nalejte do formičiek a nechajte zatuhnúť. Peelingové mydlá sú na svete.

 

Pleťová maska na tvár  by nemala obsahovať hrubozrnné fragmenty, namiešame si  ju  z tekutých zložiek - olej, med, hydrloláty, maceráty, ako peelingovú zložku môžeme použiť jemnozrnné až práškové zložky ako káva, na prášok pomleté sušené byliny, živice, kozmetické íly a podobne. Ošetrenie začíname vždy od lícnych kostí smerom k brade a dekoltu, čelovú časť ošetrujeme na záver. Masku vmasírujeme jemnými krúživými pohybmi alebo poklepkávaním bruškami prstov. Pleťová maska v saune sa používa v prvom kroku, pred telovým peelingom.

prírodný peeling

Vedeli ste, že…

• koža má až  5 vrstiev?

• bunke trvá 3-5 týždňov, kým dosiahne povrch?

• Človek stratí za život asi 18kg kože?

• medzi 2 - 3 vrstvou epidermy je vrstva, ktorá sa nazýva vodná baričrová zóna? Zabezpečuje pohlcovanie vody z vonkajšieho prostredia a tým hydratáciu. Nepriamo tým zabezpečuje aj pružnosť kože.

• regeneračná doba celej epidermy trvá 28 dní?

• originálne sa pojem „PEELING“  používa na označenie jemného ošetrenia tváre a pre  ošetrenie tela je správny výraz „BODY SCRUB“? My Slováci sme si to trochu zjednodušili  a všeobecne sa u nás udomácnil výraz „píling“.

V galérii pod článkom nájdete niečo z mojej tvorby a prezentácie peelingov v saunách a na medzinárodných súťažiach.










Baron Progress