AYURVÉDA - čo je to?

AYURVÉDSKE MASÁŽE

ČO JE AYURVÉDA?

Ajurvédska medicína je jedným z najstarších holistických liečebných prístupov na svete. Začala sa používať pred viac ako 3000 rokmi v Indii. Jej osem hlavných odborov – všeobecné lekárstvo, očné lekárstvo a otolaryngológia, gynekológia a pediatria, plodnosť a pôrodníctvo, revitalizácia a geriatria, psychiatria, toxikológia a chirurgia, sa (s výnimkou toxikológie) stále vyučujú na ajurvédskych lekárskych univerzitách a praktizujú v ajurvédskych nemocniciach po celej Indii.

Ajurvéda znamená „náuka o živote“ a pojednáva o zásadách zdravého spôsobu života. Pôvod má v indických posvätných písmach (véd) a vznikla ako vyjadrenie osvietenia mudrcov (ríšiov).

Prvá zmienka o ajurvédskom lekárstve, ktorá má názov Charaka Samhita, pochádza z 1. stor. n. l.

Druhý spis, Sushruta Samhita, je o ajurvédskej chirurgii a pochádza z obdobia asi 100 rokov neskôr od prvej zmienky.

Tretie najvýznamnejšie ajurvédske dielo, Ashtanga Hridayam, je odhadom z 7. stor. n. l. a sumarizuje prvé dve diela.

Okolo 5. storočia n. l. sa ajurvédské lekárstvo rozšírili do všetkých častí vtedy známeho sveta (Číny, Tibetu, Perzie, Arábie, Egypta, Grécka a Ríma). V týchto krajinách sa ajurvéda miešala z miestnymi tradíciami, možnosťami liečby v danej krajine a postupne na niektorých miestach vznikali predchodcovia lekárskych škôl. Samozrejme o medicíne a vedeckých poznatkoch, ako ich poznáme dnes, sa ešte hovoriť nedá, bola to akási snaha o pochopenie ochorení a ich liečby s dostupnými prostriedkami a vedomosťami.    

Všetko vo vesmíre, živé alebo mŕtve, je prepojené. Ak je myseľ, telo a duch v súlade s vesmírom, máte dobré zdravie. Keď niečo naruší túto rovnováhu, ochoriete. Medzi veci, ktoré môžu narušiť rovnováhu patria genetické (vrodené) predispozície, úrazy, klimatické a sezónne zmeny, vek a emocionálne rozloženie.

Každý človek je vytvorený z piatich základných prvkov nachádzajúcich sa vo vesmíre: éter (priestor), vzduch, oheň, voda a zem.

Tieto sa v ľudskom tele spoja a vytvoria tri životné sily alebo energie, nazývané doshas (dóša). Tieto energie kontrolujú, ako funguje telo.

Sú to:

Vata dosha (éter  a vzduch)

Pitta dosha (oheň a voda)  

Kapha dosha (voda a zem).

Každý zdedí jedinečný mix troch dóš. Jedna energia je však zvyčajne silnejšia ako ostatné. Každá z nich ovláda inú funkciu tela. Verí sa, že šance na ochorenie a zdravotné problémy, ktoré vás postihnú súvisia s rovnováhou vašich doshas.

Vata Dosha

Táto energia sa považuje za najsilnejšiu zo všetkých troch dóš. Ovláda základné telesné funkcie, ako napríklad delenie buniek. Ovláda tiež myseľ, dýchanie, prietok krvi, funkciu srdca a schopnosť zbaviť sa škodlivín črevami.

Medzi veci, ktoré môžu narušiť vata dosha, patrí strach, smútok a príliš neskoré vstávanie.

Ak je vata dosha vašou hlavnou životnou silou, budete mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku úzkosti, astmy, srdcových chorôb, kožných problémov a artritídy.

Pitta Dosha

Táto energia riadi trávenie, metabolizmus a niektoré hormóny, ktoré sú spojené s chuťou do jedla.

Veci, ktoré môžu narušiť pitta dosha, sú kyslé alebo korenené jedlá a príliš dlhé opaľovanie sa na priamom slnku.

Ak je pitta dosha hlavná životná sila, predpokladá sa, že máte väčšiu pravdepodobnosť vzniku Crohnovej choroby, srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a infekcie.

Kapha Dosha

Táto životná sila riadi rast svalov, silu a stabilitu tela, hmotnosť a váš imunitný systém.

Môže sa narušiť napr. spánkom cez deň, prílišnou konzumáciou sladkých jedál alebo nápojov s vysokým obsahom soli.

Ak je kapha dosha vaša hlavná životná energia, môže sa u vás vyvinúť astma a iné poruchy dýchania, rakovina, cukrovka, nevoľnosť po jedle a obezita.

Zdravie je rovnovážny stav organizmu. Podobnú definíciu má imunita, ktorá je definovaná ako súbor mechanizmov na zachovanie rovnovážneho stavu organizmu. Každá zmena organizmu vyvolá súbor biochemických signálov a niektoré negatívne zmeny môžu narušiť rovnováhu organizmu a tým vznikajú podľa ajurvédy rôzne ochorenia.

Ak praktizujete ajurvédsku liečebu, do úvahy sa berú jedinečné fyzické a emocionálne črty pacienta, primárna životná sila a rovnováha medzi všetkými tromi týmito prvkami.

Ajurvéda sa snaží preniknúť k povahe ochorenia a odhaliť skutočnú príčinu. Zameriava sa na nesprávu výžive, životné návyky, dedičnosť, stres, negatívne myslenie a emocionálnu a energetickú rovnováhu.

Zmenou životosprávy, vyhýbanie sa nesprávnych stereotypov, zdravou stravou a užívaním bylín (alebo ich extrahovaných výťažkou v podobe prírodných výživových doplnkov) je v niektorých prípadoch možné predchádzať a odstrániť zdravotné ťažkosti a ochorenia.

Bylinné výťažky a vitamíny z prírody pomáhajú liečiť napr.: kožné ochorenia, choroby dýchacieho ústrojenstva, poruchy trávenia a vstrebávania živín, migrénu, obezitu, srdcovo-cievne ochorenia, gynekologické problémy, choroby pohybového aparátu, nespavosť, únavu a stres.

Základným cieľom ajurvédskej liečby je očistiť telo od nestráveného jedla, ktoré vo vašom tele môže zostať a viesť k chorobám. Čistiaci proces sa nazýva „panchakarma“ a je zameraný na zlepšenie symptómov ochorení a obnovenie harmónie a rovnováhy tela.

Proces čistenia sa praktizuje pomocou čistenia krvi bylinkami a extraktami z rastlín, masážami, olejmi z extraktov rastlín a prírodnými klystírmi alebo preháňadlami.

Je ľahšie chorobám predchádzať alebo ich liečiť v počiatku, než v neskorých štádiách. Ajurvéda, pôvod väčšiny chorôb, vidí v nesprávnej životospráve. Preto je veľa ajurvédskych terapií zameraných na zdravú stravu a prírodné doplnky stravy. Dôležitým faktorom v ajurvéde je vôľa meniť svoj život a pretaviť nesprávne návyky a stereotypy v zdravý životný štýl.

Barbora Ondrlová

ayurvédske procedúry v BaronHealth